San Vicente Yanardağı - El Salvador

El Salvador'da bulunan San Vincente Volkanı Hakkında Bilgiler
İki zirveye sahip olmasından dolayı ilginç şekli ile ülkenin sembollerinden biri olan bu yanardağ aynı zamanda El Salvador'daki en yüksek ikinci volkandır. Resmi ismini hemen eteklerinde bulunan San Vicente şehrinden alan dağın bir adı da "Chichontepec" . Yerel Nahuatl dilinde "ikiz memeler" anlamına geliyor.

Orta Amerika'da San Vicente Volkanı El Salvador

Başkent San Salvador'a sadece 60km uzaklıktaki San Vicente Yanardağı'nın iki tane krateri bulunuyor. Zirveye yakın bölgelerde (Kuzey ve Batı) küçük kaplıcalar yer alır ve zaman zaman buhar çıktıgı gözlenmektedir.  Eteklerinin oluşturduğu geniş yanardaglar.com düzlüklere ev sahipligi yapan vadilerle verimli topraklar tarım yapmaya çok elverişli.  Zirvesi ormanlarla kaplı Chichontepec çevresinde (özellikle 600-1700 metreler arasında) bol kahve üretimi yapılmaktadır.  Daha enginlere inildikçe şeker kamışı ve mısır tarlaları ile büyük baş havyan yetiştiriciliği yapılan onlarca köye rastlanır.

Dağın çevresinden ve zirvesinden daha fazla Fotoğraf icin buraya bakınız

Ağustos 1995'de Avianca Havayolları'na ait bir uçak Guatemala'dan San Salvador'a giderken inişten biraz önce dagin çevresindeki yoğun sağanak ve fırtına sebebiyle kaza yapmış ve 65 kişi hayatını kaybetmişti.

Yükseliği - 2,182 m
Tipi - Stratovolkan
Son Patlama - 1700-1800 yıl önce
Tırmanılabilirlik - Yanınıza yerel bir rehber almadan tırmanmayı. Zirvenin belirli bir yolu veya patikası yok. Yağmurlu sezonlarda (Haziran-Ekim) asla denemeyin. Aşırı yagmur ani ve büyük toprak kaymalarına ve yıldırımlara sebeb olmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder